Polskie Towarzystwo Przeciwdziałania Mobbingu z siedzibą w Katowicach
oraz Mobbing Program CTB z siedzibą w Świętochłowicach
Zapraszają na certyfikowany kurs zawodowy trenerów szkoleń w zakresie przeciwdziałania mobbingu
Wprowadzenie
Od roku 2011 każdy z pracodawców, dyrektorów i osób zarządzających instytucją, zgodnie wytycznymi PIP do art 94(3) KP, jest zobowiązany do przeszkolenia całej kadry zatrudnionych w swoim przedsiębiorstwie osób.
Prowadzone szkolenia, zgodnie w wymogami unijnymi, powinny zawierać szereg niezbędnych zagadnień, wpływających na poprawę profilaktyki występowania zjawisk przemocy w przedsiębiorstwie, tak by w konsekwencji stać się głównym narzędziem przeciwdziałania mobbingu i podstawą do stworzenia standardów i procedur postępowania – czyli pozostałych narzędzi funkcjonującego w instytucji modelu. Jego jakość będzie decydować o skuteczności wprowadzonych zmian.
Imienny certyfikat ukończenia szkolenia w zakresie przeciwdziałania zjawisku mobbingu powinien znaleźć się w teczce osobowej każdego z pracowników. Pracodawca otrzymuje dodatkowo certyfikat wystawiony na swoją firmę, potwierdzający organizację szkoleń. Całość certyfikatów objęta jest listą certyfikacyjną, której oryginał znajduje się w siedzibie firmy szkolącej, potwierdzającą dodatkowo zgodność wystawionych dokumentów.
Mobbing to forma przemocy - jego profilaktyką i przeciwdziałaniem powinni zajmować się jedynie specjaliści w zakresie przeciwdziałania przemocy i redukcji jej skutków – tylko wówczas tworzony przez Państwa model, nie stanie się narzędziem do stosowania mobbingu odwetowego.
Cele kursu
Celem kursu jest profesjonalne przygotowanie uczestników do wykonywania zawodu trenera szkoleń w zakresie przeciwdziałania zjawiskom mobbingu, dyskryminacji i molestowania.
- Przygotowanie merytoryczne w zakresie występowania zjawiska przemocy, reakcji na zagrożenie, zaburzeń postraumatycznych i innych zagadnień stanowiących podłoże do poruszanego problemu.
- Przygotowanie merytoryczne w zakresie prowadzenia szkoleń skierowanych do
- kadry menadżerskiej
- pracowników szeregowych
- przygotowanie metodyczne do prowadzenia szkoleń na temat mobbingu
- przygotowanie merytoryczne i dydaktyczne do tworzenia i wdrażania standardów i procedur antymobbingowych
- podstawy merytoryczne do metody w zakresie nauk zajmujących się badaniem i teorią nad zjawiskiem przemocy, reakcji na traumę oraz zaburzeń relacji w kontaktach społecznych. Przekażemy Państwu m.in wiedzę w zakresie neurobiologii, etologii, psychologii, psychotraumatologii, socjologii, pedagogiki, etc (96h – 4m-ce)
- materiał merytoryczny dotyczący prowadzonych szkoleń (24h – 1m-c)
- materiał merytoryczny dotyczący standardów i procedur (24h – 1m-c)
- metodyka prowadzenia szkoleń i tworzenia procedur (96h) – trening umiejętności (4m-ce)
- staż trenerski pod okiem superwizora (staż trwa od 3 m-cy do roku)
- samodzielna praca trenerska z okresową superwizją mająca na celu utrzymanie jakości prowadzonych szkoleń.
- przygotowanie i prowadzenie szkoleń dla innych certyfikowanych trenerów podnoszących ich wiedzę i kwalifikacje (praca pod okiem superwizora)
- kurs supewizyjny lub wykładowy (96h – 4 m-ce)
- prowadzenie zajęć w ramach kursów zawodowych oraz superwizji stażowej i koleżeńskiej
- opieka superwizyjna i organizacyjna na grupą podległych trenerów.
- nauka i zdobywanie kolejnych uprawnień, również zewnętrznych (w tym międzynarodowych)
- kurs zawodowy trwa 10 miesięcy z dwumiesięczną przerwą wakacyjną. Podzielony jest na dwa semestry – I (teoretyczny) trwa 4 miesiące, II – (praktyczny) trwa 6 miesięcy.
- Staż trenerski może rozpocząć się już w 7 miesiącu trwania kursu. Najpóźniej po zakończeniu drugiego semestru i (kolejnych) dwóch miesiącach wakacyjnej przerwy. Staż trwa od trzech do 12 miesięcy w zależności od umiejętności danego trenera. Ilość godzin stażu trenerskiego zależna jest od indywidualnych potrzeb każdego z trenerów.
- weekendowym (dwa zjazdy w miesiącu co dwa tygodnie)
- w dni pracujące (jeden czterodniowy zjazd w miesiącu)
- etap pierwszy – otrzymujecie Państwo certyfikat odbycia szkolenia z wyszczególnieniem zakresu przekazanej wiedzy, ilością godzin i otrzymaną na egzaminie oceną.
- etap drugi – otrzymujecie Państwo certyfikat zawodowy trenerski z wyszczególnieniem zagadnień i działań do których posiadacie przygotowanie. Dodatkowo otrzymujecie państwo akredytację PTPM – specjalisty wpisanego na listę listę trenerów polecanych przez Towarzystwo.
- etap trzeci – otrzymujecie Państwo certyfikat licencjonowanego samodzielnego trenera – specjalisty w zakresie wdrażania modelu przeciwdziałania przemocy, dyskryminacji i molestowania na terenie przedsiębiorstwa.
- etap czwarty nie jest certyfikowany
- etap piąty – uzyskujecie Państwo certyfikat superwizora i/lub wykładowcy.
- etap szósty nie jest certyfikowany
- cena uczestnictwa w kursie wynosi 1200 złotych miesięcznie (przez okres 10 miesięcy trwania zajęć – ceną objęte są koszty wykładów i egzaminów) – płatność na wskazane konto bankowe następuje każdorazowo z góry, przed rozpoczęciem zajęć w danym miesiącu.
- dodatkowo wpłacają Państwo 200 zł wpisowego bezzwrotnego, które w chwili podjęcia edukacji mają Państwo prawo odjąć od wybranej przez siebie miesięcznej opłaty w trakcie trwania zajęć. W przypadku braku potrącenia, kwota ta nie zostaje zwrócona.
- staż trenerski jest bezpłatny. Nie ponoszą Państwo również kosztów noclegu z nim związanych.
- ukończyły 18 rok życia
- posiadają co najmniej wykształcenie średnie
- posiadają własne lub akademickie przygotowanie w zakresie nauk społecznych
- są w stanie podjąć wyzwanie stałego podnoszenia wiedzy w zakresie poruszanych tematów przez okres co najmniej 10 lat i zdobycia związanych z tym kolejnych uprawnień.
- posiadają umiejętności organizacyjne, w zakresie wystąpień publicznych oraz przekazywania wiedzy (bardziej zależy nam na umiejętnościach wrodzonych/predyspozycjach niż nabytych/technicznych)
- są chętne do pracy wymagającej dużej mobilności, niestandardowych i nieregularnych godzin pracy
- chętne do samodzielnej pracy wymagającej automotywacji, wysokiej kultury osobistej i dużej odpowiedzialności
- nie były karane oraz nie toczy się przeciwko nim żadne postępowanie karne lub karno-skarbowe
- zechcą z nami współpracować w oparciu o umowę licencyjną, prowadząc własną działalność gospodarczą.
- podpiszą zobowiązanie dotyczące wyłączności na prowadzenie szkoleń w zakresie mobbingu pod szyldem Mobbing Program CTB, przed rozpoczęciem drugiego semestru.